Meteoradar


Meteoradar je elektronický přístroj, který detekuje srážkovou oblačnost. Meteoradary vysílají elektromagnetická vlnění, která mají vysoký výkon a vlnovou délku dva až deset centimetrů. Toto vlnění pak dopadne na oblak a odrazí se z něj zpátky na příjmovou část meteoradaru. Pomocí rozboru přijatého signálu se pak zjišťují různé informace, jako např. rychlost postupu oblačnosti, množství vodních kapek nebo vertikální mocnost mraku. Z těchto údajů se vypracují barevné grafické výstupy a předpovědi intenzity srážek (povodně, přívalové deště, kuropění atd.). Pro větší přehlednost se intenzita srážek rozlišuje různými barvami. Meteoradar provádí měření velmi často, někdy i v pětiminutových intervalech.

Porovnejte a nakupujte last minute zájezdy do celého světa bez navýšení ceny.


Kde najdeme meteoradar v České republice?

Na našem území jsou v současné době v provozu dva meteoradary. První z nich se nachází na vrcholu Praha v Brdech ve středních Čechách a druhý najdeme na kopci Skalky poblíž obce Protivanov. Oba tyto meteoradary jsou součástí radarové sítě Českého hydrometeorologického ústavu.

Aladin předpověď počasí je počítána geografickým rozlišením 4 km.

Meteoradar Praha

První z dvojice meteorologických radarů na území České republiky najdeme na vrcholu s názvem Praha. Jedná se o druhý nejvyšší vrchol pohoří Brdy, které se rozprostírá na území středních Čech na severozápad od města Rožmitál pod Třemšínem. Vrchol Praha je součástí vojenského újezdu Brdy a z toho důvodu není přístupný pro veřejnost. Maximální dosah meteoradaru Praha je 256 kilometrů a při tomto dosahu pokrývá tento meteoradar celé území Čech. Jeho signál se vysílá v krátkých pulsech na frekvenci 5660 MHz a měření probíhá v desetiminutových intervalech. Díky digitálnímu zpracování signálu lze vytvářet aktuální mapy srážek o vysokém prostorovém rozlišení jeden kilometr. Na vrcholu tohoto meteoradaru je umístěna také webkamera, jejíž záběry můžeme sledovat na tomto odkazu: http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/kam/prohlizec.html?cam=brdy. Meteoradar Praha vyrobila německá společnost EEC a je v provozu od roku 2000. O sedm let později byl modernizován, stejně jako druhý radar Skalky.

Meteoradar Skalky

Druhý meteoradar v Česku je určený pro Moravu a nachází se na kopci s názvem Skalky. Skalky jsou nejvyšším vrcholem Drahanské vrchoviny, která leží na území obce Protivanov, která je součástí okresu Prostějov. Nadmořská výška tohoto kopce je 735 metrů. Meteoradar Skalky měří stav srážek pro území Moravy a Slezska a jeho provoz byl zahájen v roce 1996. V roce 2007 pak došlo k jeho modernizaci. Anténa tohoto radaru je umístěna 37 metrů nad zemí a meteoradar dodala německá společnost Gematronik. Pravidelně každý rok se na meteoradaru Skalky pořádá den otevřených dveří, kdy si zájemci mohou prohlédnout celou věž s radarem a její vybavení.

Jaké barvy meteoradar používá?

Jak už jsme si řekli, meteoradary používají ke znázornění intenzity srážek různé barvy. O jaké barvy a o jak silné srážky se jedná? Nejslabší srážky se zobrazují fialovou až modrou barvou. Jedná se o srážky pod 0,5 milimetrů za hodinu a jde pouze o slabé mrholení nebo kapání. Tyto deště jsou velmi slabé a obvykle není ani potřeba deštník. Tyrkysovou až světle zelenou barvou se znázorňují středně silné srážky. V tomto případě už jde o srážky kolem 4 milimetrů za hodinu a jde o průměrný déšť, při kterém už je třeba si vzít deštník a silnice se při něm lesknou. Silné deště se na mapách zobrazují žlutou až oranžovou barvou. Jedná se o silné až velmi silné srážky kolem 10 milimetrů za hodinu, které může při bouřkách někdy doprovázet i krupobití. Velmi intenzivní a silné srážky se pak zakreslují červenou až hnědou barvou. Tyto srážky už jsou kolem 70 milimetrů za hodinu a jedná se o přívalové deště, bouřky, často i krupobití. Tyto deště jsou velmi silné a už u nich mohou hrozit i škody na majetku. Bílou barvou se vyznačují extrémní, mimořádně silné srážky, které se odborně označují jako průtrž mračen. Většinou jsou doprovázeny krupobitím a mají sílu nad 100 milimetrů za hodinu.


Sponzorované odkazy:


Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!